• Оновлена країна

Як українські міста перетворюються на гетто


Чому сучасні українські міста та передмістя найбільших обласних центрів на чолі з Києвом перетворюються на гетто без відповідної інфраструктури, парковок, спортивних комплексів, дитсадків, шкіл, зелених насаджень тощо?

Невже чинне законодавство у містобудівній сфері не містить відповідних вимог?

Чому більшості українцям не цікаво, де вони будуть жити завтра, у яких умовах?

На прикладі столиці ми спробуємо продемонструвати, як будівельний бізнес перетворився на один з найбільш корумпованих (злочинних) і швидких способів збагачення; як тіньові ділки спільно з ненажерливими чиновниками перетворюють Київ на суцільний спальний масив.

Проблема дефіциту землі під забудову постала в Києві вже дуже давно, ще під час каденції Олександра Омельченка. На той час, ні чиновникам, ні підприємцям-забудовникам ще не здавалося, що українське законодавство, це всього лише формальність за яку потрібно заплатити індульгенцію в розмірі 20$/м2 новоствореної нерухомості. Більше того, раніше ніхто не знав, що на будівництві можна заробити мільярд доларів й започаткувати власний телеканал (наприклад).

Але Леонід Черновецький зі своєю молодою і «креативною» командою спішно зруйнував ці стереотипи й нагально продемонстрував, що продавати можна все, що завгодно, де завгодно й кому завгодно. Прикриваючись справно оплаченими висновками столичної прокуратури, «космічна» київська влада створила немислимі раніше схеми забудови Києва випустивши джина вседозволеності й нігілізму, який згодом перейшов у підпорядкування тієї ж команди, але вже під головуванням мера-боксера.

Будівництво в Україні, а особливо в столиці, це клондайк (невичерпне джерело необлікованих грошей). Чиновники, що покликані наглядати за дотриманням норм і правил, швидко стають доларовими мільйонерами, а забудовники – громадянами ЄС й власниками найдорожчої нерухомості на Адріатичному узбережжі Середземномор’я.

І ці гроші в кишені чиновників через каси забудовників потрапляють від нас з вами, шановні українці. Це за наш з вами кошт, окремі злочинні елементи збагачуються, вводячи нас в оману й реалізовуючи квадратні метри збудовані з порушенням Державних будівельних норм і містобудівного законодавства.

Наприклад, дуже вузьке коло фахівців розуміються на тому, чим «апартаменти» відрізняються він «квартири». Настільки вузьке, що вдалося збудувати й продати цілий житловий комплекс «Зарічний» на березі Дніпра й не побудувати жодного майданчика для автівок. Коли мешканці Зарічного кинулися з’ясовувати у продавця «коли і де будуть розміщені місця для стоянки авто?» – юристи забудовника їм чесно відповіли, що ніколи й ніде, бо «Зарічний», це не про квартири, а про ті самі загадкові «апартаменти», будівництво яких не вимагає ні парковок, ні стоянок, ні дитсадків – жодної інфраструктури.

Зазирніть у ДБН перед тим, як купувати житло й поцікавтеся, за що саме ви сплачуєте кошти.

Але, нажаль, Зарічний, як і інші аналогічні проекти, це лише незначна частина способів маніпуляції чинним законодавством. Найжирніший пласт будівельних доларів розміщується в ДАБІ (державна архітектурно-будівельна інспекція). Чиновники цієї державної установи за 20$/м2 дозволять вам зводити й введуть у експлуатацію будь-які багатоповерхівки під виглядом реконструкції дитсадків, гуртожитків, СТО або торгівельно-офісних центрів.

Корупційна складова ДАБІ (у разі повної невідповідності й порушення усіх норм) формується за наступною формулою: отримання містобудівних умов + дозвіл на будівництво + введення в експлуатацію.

Розцінки ДАБІ станом на 2020 рік (для Києва): отримання містобудівних умов та обмежень = 5$/м2, отримання дозволу на будівництво = 5$/м2, введення в експлуатацію = 10$/м2. Таким чином, за кожен квадратний метр незаконно зведеної нерухомості ДАБІ отримує 20$. Таким чином, якщо минулого року в Києві було введено в експлуатацію 500 000 м2 новобудов (офіційні дані), то чиновники ДАБІ за один рік, лише від київських забудовників отримали корупційної ренти щонайменше на суму 10 млн дол. США.

Для повноти інформації, слід нагадати, що у Київській області минулого року було введено в експлуатацію 900 000 м2, по Україні в цілому майже 7 мільйоні квадратних метрів.

Навіть, якщо припустити, що середні розцінки по країні складають 10$ (а не 20-ть як у столиці), то лише за 2020 рік ДАБІ отримало щонайменше 70 млн дол. США.

На перший погляд, для пересічних громадян, ці суми здаються фантастичними. Лише подумати, у злиденній країні, де не вистачає грошей на пенсії і зарплати, країні, яка живе на кредити МВФ, контрольний орган виконавчої влади за рік приносить тіньового «прибутку» щонайменше на суму 70 000 000 доларів США.

Який же чиновник / суддя / прокурор / слідчий здатен утриматися навіть від частинки з таких баришів? Хто притягне до кримінальної відповідальності джерело власного збагачення? Хто здатен встояти перед такими спокусами?

Станом на дату публікації лише в Києві налічується щонайменше 134 об’єкти нерухомості, які зводяться незаконно на підставі підроблених документів з порушенням висотності та Генплану.

І це не формальні «бюрократичні вимоги до бізнесу», як дехто намагається представити. Це процес руйнування наших міст, що призводить до погіршення умов проживання, пересування й комфортного співіснування.

Наприклад, відповідно до ДБН густота населення в містах не повинна перевищувати 450 людей/га. Разом з цим, на даний час Позняки/Осокорки заселені більш, ніж 2000 людей/га й будівництво багатоповерхівок на цьому не завершується.

Від густоти заселення залежить ефективність роботи комунальних і рятувальних служб, освітніх й медичних установ, інфраструктурних інженерних мереж, не кажучи вже про доступ пожежних чи бригад швидкої допомоги.

Доконаний факт, що переважна більшість і корупціонерів, і забудовників, сприймають Україну лише як джерело збагачення. Ні вони, ні їхні діти тут не проживають постійно. А тим більше, вони не планують у майбутньому жити в збудованих ними гетто в Києві, передмісті чи інших великих містах. Мільйони корупційних доларів дозволяють їм не перейматися завтрашнім днем наших міст, а тим більше, умовами співіснування українців.

Сьогодні можна впевнено заключити – у сфері будівництва і містобудування держави немає – лише мафіозний клан на чолі з ДАБІ під дахом Кабміну.

Тож допоки ми будемо купувати таке незаконно збудоване житло, збудоване з грубими порушеннями встановлених правил і процедур, доти будуть збагачуватися корупціонери ДАБІ й оплачувати проживання в Іспанії/Франції вітчизняні забудовники, а ми та наші діти страждати від заторів на дорогах, неякісного громадського транспорту, зруйнованої інфраструктури, квартир без доступу до сонячного світла й усіх інших «переваг» бетонних джунглів, втрачаючи красу й велич стародавнього Києва.

21 перегляд0 коментар