• Оновлена країна

Європейська інтеграція вітчизняної науки чи захист інтересів зарубіжних компаній?

Оновлено: 13 груд 2019 р.


Останнім часом у вітчизняному науковому середовищі точаться дискусії щодо доцільності впровадження в Україні іноземних наукометричних баз (https://www.onovlenakraina.org/single-post/2019/11/12/Science-is-a-strategic-sphere-of-activity-of-the-state).

Відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України №269 від 27.02.2019 р. «Про затвердження Порядку забезпечення доступу закладів вищої освіти і наукових установ до електронних наукових баз даних» (https://ips.ligazakon.net/document/view/re33434?an=1) отримати доступ до баз (бази) можуть усі українські заклади вищої освіти та наукові установи державної та комунальної форм власності.

В Україні прийом заявок на отримання доступу до Scopus та Web of Science з травня 2019 р. здійснює ДНТБ України – Державна науково-технічна бібліотека України (https://dntb.gov.ua/international-db-dntb).

Послуги з надання права доступу і права на використання ресурсів електронної бази даних Scopus в Україні надає голландська компанія «Ельзевір» («Elsevier B.V.») (0050.33.019). Адреса: 1043, Нідерланди, Північна Голландія, Amsterdam, Radarweg 29 (https://www.dzo.com.ua/tenders/3878170).

Послуги з надання права доступу і права на використання ресурсів електронної бази даних Web of Science в Україні надає британська компанії «Кларівейт Аналітікс (ЮКЕЙ) Лімітед» (Clarivate Analytics (UK) Limited) (03940169). Адреса: Велика Британія, Англія, Лондон СЕ18Е3, 160 Блекфрайарс Роад Фрайарс Хаус (https://www.dzo.com.ua/tenders/3878513).

За підключення ДНТБ України до баз даних через систему прозоро в 2019 році з державного бюджету було сплачено: «Elsevier B.V.» (Scopus) – 741 238,00 EUR (http://acm-ua.org/poshuk.php?poshuk=Elsevier); «Clarivate Analytics (UK) Limited» (Web of Science) – 645 000,00 USD (http://acm-ua.org/poshuk.php?poshuk=03940169).

В Міністерстві освіти та науки України відповідальним за організацію забезпечення доступу закладів вищої освіти і наукових установ до електронних наукових баз даних є Чеберкус Дмитро Вікторович – генеральний директор директорату науки МОН.

Компанія «Clarivate Analytics» в Україні в рамках підтримки користувачів, що отримали доступ до платформи «Web of Science» за кошти держбюджету за результатами конкурсу МОН, організовує семінари і вебінари (https://www.facebook.com/WoS.Ukraianin/?tn-str=k*F).

Модератором і доповідачем на вебінарах виступає Тихонкова Ірина Олександрівна – кандидат біологічних наук, ст. наук. співробітник Інституту молекулярної біології і генетики НАН України, фахівець з наукометричних ресурсів компанії Clarivate Analytics (IP & Science Thomson Reuters).

Станом на 24.10.2019 р. за даними Open Science in Ukraine в Scopus та Web of Science індексується 122 українських наукових видань (http://www.kspu.edu/About/DepartmentAndServices/Library/2013Academics/2013UJSc.aspx).

Web of Science (до 2014 Web of Knowledge) – платформа, на якій розміщено бази наукової літератури і патентів, до 2016 року належала Thomson Reuters. В листопаді 2016 року відділення IP & Science придбано інвестиційними фондами і функціонує як Clarivate Analytics.

Clarivate Analytics – приватна компанія, штаб-квартира знаходиться у Філадельфії (https://www.bloomberg.com/profile/company/1513925D:US). Східноєвропейський офіс розташовується в Росії: 105064 Москва, вул. Земляний Вал, 9, БЦ «REGUS», тел. +7 495 967 97 97 (https://clarivate.ru/).

Scopus – бібліографічна і реферативна база даних та інструмент для відстеження цитованості статей, опублікованих у наукових виданнях. Є однією зі складових інтегрованого науково-інформаційного середовища SciVerse. Розробником та власником SciVerse Scopus є видавнича корпорація Elsevier.

Elsevier – одна з найбільших видавничих компаній світу, заснована у 1880 році в Амстердамі (Нідерланди). Штаб-квартира знаходиться і в Амстердамі, і у Філадельфії Свою назву носить від прізвища родини Ельзевір, видавців з Нідерландів (Lodewijk Elzeverius, Elzevier). На даний час належить до видавничого холдингу Reed Elsevier (https://www.elsevier.com/). Східноєвропейський офіс розташовується в Росії: 105120 Москва, 2-й Сиромятніческий пров., 1, БЦ «Дельта Плаза», тел. +7 495 937 68 61.

В Україні діяльність Elsevier B.V. спрямована проти проекту Відкрита наука (Open Science), розробленого в Євросоюзі (http://www.golos.com.ua/article/304880?_utl_t=fb).

Репрезентанти Elsevier B.V. приймають участь у семінарах, які організовує МОН України, Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського та інші наукові установи.

Інтереси Elsevier в Україні представляють: Марат Фатхуллін – директор Elsevier Росія, Україна, Білорусія (м. Москва) та Андрій Локтєв – консультант по ключовим інформаційним рішенням Elsevier (http://www.elsevierscience.ru/about/contacts/).

Із зазначеного слідує, що Українська держава щороку спрямовує близько 1 500 000 доларів США на рахунки приватних іноземних компаній, діяльність яких на території України координується з Москви.

По-друге, вказані кошти платників податків сплачуються не для розвитку вітчизняної наукометричної системи у складі НАН України, а для оплати доступу до англомовних наукових джерел, опублікованих у приватних зарубіжних видавництвах.

По-третє, урядом, перед ухваленням такого рішення не було вивчено реальні нагальні потреби наукових установ та університетів щодо доступу до Scopus та Web of Science. Статистика користування цим високовартісним сервісом свідчить про неефективне розпоряджання бюджетними коштами.

Діяти в державних інтересах, означає сприяти досягненню суспільного (загального) блага. Наразі, фінансування закордонних комерційних компаній має ознаки не євроінтеграції української науки, а продовження провінційної політики колоніального наслідування усього закордонного. Замість розвитку власних наукометричних ресурсів, вітчизняний уряд спрямовує значні фінансові ресурси на придбання іноземних продуктів. Що це, як не політика проїдання, коли ми інвестуємо закордон?

Чим обумовлена доцільність фінансування коштом державного бюджету України підключення Державної науково-технічної бібліотеки України до баз даних Scopus та Web of Science, де публікуються переважно закордонні видання, переважно англійською мовою?

Якого саме суспільного блага намагався досягти уряд ухвалюючи рішення щодо фінансування комерційних компаній Elsevier B.V. та Clarivate Analytics (UK) Limited? Скільки коштів платників податків було витрачено на організацію та проведення семінарів щодо користування Scopus та Web of Science?

ГО «Оновлена країна»


524 перегляд0 коментар